W tym artykule przeczytasz informacje o tym, co warto zobaczyć w Wenecji. Jeżeli zastanawiasz się jakie atrakcje można zwiedzić, ile kosztują bilety, to świetnie trafiłeś. Zapraszam na wpis!

Zazwyczaj moje wycieczki kilkudniowe wyglądają tak, że zwiedzam jak najwięcej interesujących mnie atrakcji w danym mieście. W końcu nigdy nie wiem, czy jeszcze tam powrócę. 😉 W Wenecji było troszkę inaczej. Postanowiłam, że potraktuje ten wyjazd bardziej na luzie, choć oczywiście, nie mogłam sobie odmówić odwiedzenia kilku najważniejszych atrakcji. Poniżej moja osobista lista miejsc, które trzeba w Wenecji zobaczyć.

Mój Punkt Widzenia Blog - gondole w Wenecji

Mój Punkt Widzenia Blog - most w Wenecji

Atrakcje w Wenecji. Co warto zobaczyć?

Plac św. Marka

Nie da się ukryć, że to jedna z najważniejszych atrakcji w Wenecji. Plac św. Marka leży tuż przy Bazylice św. Marka, a obie atrakcje znajdują się w najstarszej części Wenecji. Od początku powstania placu (IX wiek) służył on przede wszystkim do organizacji ważnych uroczystości. Wokół placu znajdują się m.in. stragany i restauracje.

Mój Punkt Widzenia Blog - Plac św. Marka

Zastanawiam się jednak czy obiad w takim miejscu byłby do końca taki przyjemny. Nie ukrywam, że jest tam naprawdę mnóstwo ludzi i… gołębi. Osobiście polecałabym restaurację w innym miejscu, gdzie będzie można poczuć nutę romantyzmu i przede wszystkim spokoju. Obiad przy Placu św. Marka to na pewno widok na selfie sticks, tłumy ludzi i naciągaczy, którzy próbują wyłudzić od turystów pieniądze.

Bazylika św. Marka

Bazylika św. Marka robi naprawdę duże wrażenie. Znajduje się we wschodniej części Placu św. Marka i na pewno stanowi główną atrakcję tego miejsca. Bazylika jest trzecią świątynią, która tam powstała. Pierwsza spłonęła, natomiast drugą rozebrano, ponieważ nie spełniała oczekiwań. Bazylikę można zwiedzić za darmo.

Mój Punkt Widzenia Blog - Bazylika św. Marka

Mój Punkt Widzenia Blog - Bazylika św. Marka

Bazylika św. Marka i cudowne promienie zachodzącego słońca

Dzwonnica św. Marka

Bardzo fajną atrakcją jest również dzwonnica św. Marka. Na samej górze rozpościera się widok na Wenecję. Jest to jeden z głównych punktów widokowych w Wenecji. Wysokość dzwonnicy wynosi 99 metrów. Koszt wejścia to 8 euro. Na samą górę można wjechać windą.

Mój Punkt Widzenia Blog - Dzwonnica św. Marka

Mój Punkt Widzenia Blog - Dzwonnica św. Marka

Pałac Dożów

Dawniej siedziba i miejsce rządu w Wenecji. Pałac zbudowany jest w stylu gotyckim. Jest to na pewno jedne z piękniejszych miejsc, które można odwiedzić. Znajduje się on tuż obok Placu św. Marka. W pałacu można zobaczyć m.in. przepiękne sale, apartamenty, dzieła i komnaty. Cena za bilet normalny wynosi 20 euro.

Mój Punkt Widzenia Blog - Pałac Dożów

Pałac Dożów widoczny z tramwaju wodnego

Więcej informacji o biletach, pakietach i promocjach znajdziesz na oficjalnej stronie veneziaunica.it.

Most Rialto (Ponte di Rialto) i kanał Grande

Most wenecki nad kanałem Grande. Muszę przyznać, że na pewno jest to jeden z piękniejszych i najstarszych mostów w Wenecji. Rialto jest jedną z głównych atrakcji miasta. Widnieje na wielu obrazach i i oczywiście pocztówkach.

Mój Punkt Widzenia Blog - Ponte di Rialto

Kanał Grande to główny kanał wodny w Wenecji, który ma kształt odwróconej litery S. To właśnie po nim pływają gondole, taksówki i tramwaje wodne. Zdecydowanie polecam rejs!

Mój Punkt Widzenia Blog - kanał Grande

Mój Punkt Widzenia Blog - kanał Grande z punktu widokowego

Pamiętaj jednak, że w szczycie sezonu może być baaardzo tłoczno, a zimą wietrznie i zimno.

Most Westchnień (Ponte dei Sospiri)

Jeden z najbardziej znanych mostów w Wenecji. Łączy on Pałac Dożów z budynkiem więzienia, który powstał na przełomie XVI i XVII wieku. Przez most przeprowadzano więźniów do celi, gdzie mieli odbyć kary. Dlaczego nazywany mostem Westchnień? Podobno to właśnie tam skazańcy i ich ukochane wzdychali do siebie nie wiedząc, czy jeszcze kiedyś się zobaczą.

Mój Punkt Widzenia Blog - Ponte dei Sospiri

Murano – wyspa szkła

Poruszając się tramwajem wodnym postanowiłam odwiedzić jedną z pobliskich wysp. Zdecydowałam się na Murano, która słynie z pięknych szklanych wyrobów. Tak naprawdę, nie jest to jedna wyspa, a grupa siedmiu mniejszych wysepek połączonych licznymi mostami. Jeżeli interesuje Cię sztuka i wyroby szklane to powinieneś odwiedzić te miejsce. 🙂 Można tam kupić mnóstwo przepięknych, szklanych pamiątek.

Mój Punkt Widzenia Blog - wyspa Murano

Murano i charakterystyczna szklana rzeźba

Mój Punkt Widzenia Blog - kanały wodne, Murano

Poranek w Murano

Mój Punkt Widzenia Blog - spacer po Murano

Punkt widokowy T Fondaco dei Tedeschi

Punkt widokowy znajduje się w  dawnym, przepięknym pałacu z XIII wieku. Warto go odwiedzić ponieważ punkt widokowy jest darmowy! Obecnie Fondaco to luksusowe centrum handlowe, gdzie kupisz perfumy, ubrania i inne akcesoria oraz pamiątki. Znajdują się tam również restauracje. Punkt widokowy znajdziesz obok mostu Rialto.

Mój Punkt Widzenia Blog - widok na kanał Grande

Mój Punkt Widzenia Blog - widok na dzwonnicę

Mój Punkt Widzenia Blog - punkt widokowy

Podsumowując mój pobyt w Wenecji. 🙂  Miasto bardzo przypadło mi do gustu. Najmilej wspominam spacery nocą. Wenecja jest wtedy przeciwieństwem zatłoczonego miasta. Turystów praktycznie nie ma, a w restauracjach słychać rozbawionych Włochów pijących wino do późnych godzin, pomimo tego, że idą oni kolejnego dnia do pracy.

Mój Punkt Widzenia Blog - widok na kanał Grande

Mój Punkt Widzenia Blog - spacery po Wenecji

To właśnie wieczorem i nocą Wenecja staje się romantycznym miastem, ponieważ kanały wodne i miasto są ślicznie oświetlone.

Mój Punkt Widzenia Blog - wieczór w Wenecji

Mój Punkt Widzenia Blog - wieczory w Wenecji

Wieczór w restauracji

Mój Punkt Widzenia Blog - kanał Grande nocą

Wenecja nocą zrobiła na mnie duże wrażenie 🙂

Pozytywnie wspominam również rejs tramwajem wodnym. Myślę, że warto kupić bilet właśnie na ten rodzaj komunikacji, jeżeli nie chcesz wydawać dużych pieniędzy np. na popłynięcie gondolą.

Mój Punkt Widzenia Blog - zachód słońca podczas rejsu

Zachód słońca podczas rejsu tramwajem wodnym

Mój Punkt Widzenia Blog - gondola w Wenecji

Muszę przyznać, że uwielbiam Włochy i mogę tam wracać wiele razy! Zapraszam na relację z równie romantycznej Werony, modowego Mediolanu, spontanicznego Turynu oraz na pierwszą część relacji z Wenecji, gdzie opisuje noclegi, transport i ceny.

Mój Punkt Widzenia Blog - Wenecja