Zastanawiasz się jak dojechać na lotnisko w Pradze? Ile kosztują bilety na metro? Koniecznie przeczytaj mój artykuł. Dowiesz się jak tanio i szybko dotrzeć na lotnisko w Pradze komunikacją miejską oraz jakie są ceny za transport publiczny.

Pierwszy raz odwiedziłam Pragę w kwietniu 2016. We wpisie z wiosennego wypadu do pięknej stolicy Czech opisałam atrakcje, ceny i nocleg w Pradze (zapraszam na wpis 🙂 ), jednak niewiele napisałam o transporcie publicznym. Tym razem odwiedziłam zimową Pragę na 2 dni i poruszałam się głównie komunikacją miejską.

Do Pragi bardzo chciałam powrócić, ponieważ nie zdążyłam zwiedzić wszystkich jej zakamarków. Rezerwując bilety do Dubaju, do którego miałam się udać z Pragi, uznałam, że to będzie idealna okazja. Postanowiłam powrócić do niej przeddzień wylotu. 🙂

Pogoda w Pradze

Zimowa aura towarzyszyła przez cały pobyt. Temperatura w styczniu wynosiła +3 stopnie Celsjusza. Za dnia prószył od czasu do czasu śnieg. Podczas powrotu z Pragi do Krakowa świeciło piękne słońce.

Mój Punkt Widzenia - Most Karola, spacer po Pradze

Komunikacja miejska w Pradze

Po Pradze można w dużej mierze poruszać się na nogach, jednak jeżeli chcesz dużo zwiedzać lub zobaczyć dalsze zakątki miasta, warto kupić bilet na transport publiczny. Ceny są następujące:

Bilet jednorazowy ważny 30 minut: 24 kc (ok. 4 zł)
Bilet ważny 90 minut: 32 kc (ok. 5 zł)
Bilet ważny 24 godziny: 110 kc (ok. 18 zł)
Bilet ważny 72 godziny: 310 kc (ok. 50 zł)

Mój Punkt Widzenia - bilety na metro, komunikacja publiczna

Ja wybrałam bilet całodobowy. Kolejnego dnia kupiłam bilet 90 minutowy, który w zupełności wystarczy na przedostanie się na lotnisko. Komunikacją miejską dojazd na port lotniczy z centrum Pragi trwa około 30/40 minut.

Mój Punkt Widzenia - stacja metra, komunikacja publiczna w Pradze

Warto poruszać się metrem, ponieważ jest szybkie. Dzięki temu zyskasz na czasie. Jeżeli jednak czas Cię nie goni 😉 warto podróżować np. tramwajem. W taki sposób możesz podziwiać uroki miasta.

Lotnisko w Pradze – jak dojechać?

Mój Punkt Widzenia - lotnisko w Pradze, terminal 1

Najłatwiej będzie oczywiście samochodem lub taksówką. Jeżeli jednak zależy Ci na komunikacji miejskiej, to świetnie się składa.

Na załączonej poniżej mapie znajduje się cały rozkład metra w Pradze. Z centrum miasta najlepiej wybrać się na zieloną linię metra, która jedzie w kierunku Nemocnice Motol. Należy wysiąść na przystanku Nadrazi Valeslavin i następnie pójść na przystanek autobusowy, który znajduje się tuż obok stacji metra. Na miejscu należy wsiąść w autobus numer 119, który zawozi pasażerów bezpośrednio na lotnisko.

Mój Punkt Widzenia - mapa metra w Pradze

Bardzo ważne, aby przed podróżą sprawdzić terminal z którego odlatuje samolot. Lotnisko w Pradze jest dosyć duże, terminale są oddalone od siebie, dlatego sprawdź koniecznie pod którym wysiąść. 🙂 Ja jechałam na terminal 1.

Podobnie jak metro, autobusy jeżdżą bardzo często. Nawet w weekendy odbywa się wiele kursów, dlatego bez problemu dostaniesz się z/do centrum Pragi.

Na lotnisko w Pradze możesz również pojechać żółtą linią metra, która jedzie w kierunku Zlicin. Właśnie na ostatnim przystanku należy przesiąść się na autobus numer 100. Jeżeli masz mało czasu, wybierz autobus AE (Airport Express), który jedzie z centrum Pragi, jednak w tym przypadku może być konieczna specjalna opłata.

Tutaj znajdziesz do pobrania schemat komunikacji miejskiej w Pradze oraz mapę dojazdu na lotnisko .

Więcej o transporcie publicznym w Czechach: www.czech-transport.com.

Do samej Pragi przyjechałam autokarem Lux Express na główny dworzec autobusowy Florenc. Bilety tam/powrót kosztowały 42 zł. Podsumowując koszt podróży: transport Katowice-Kraków tam/powrót Polskim Busem 12 zł + Lux Express 42 zł + dwa bilety 90 minutowe z/na lotnisko 10 zł. Łączna kwota: 64 zł 🙂 Da się tanio podróżować? Da się!

Mój Punkt Widzenia - główny dworzec autobusowy Florenc

Oczywiście bilety rezerwowałam z wyprzedzeniem czasowym oraz polowałam na promocje. 🙂

Spacer po starym mieście i wzgórze Petrin

Będąc w Pradze bardzo chciałam zobaczyć wzgórze Petrin. Niestety na poprzedniej wycieczce nie udało się odhaczyć tego miejsca na mapie. 🙂 To była idealna okazja na nadrobienie zaległości.

Na wzgórze możesz wejść pieszo albo wjechać kolejką naziemną. Ponieważ bilet na komunikację miejską pozwala na wjazd, zdecydowanie wybrałam tę opcję. Wiosną i latem polecam iść pieszo, widoki podczas spaceru muszą być piękne. 🙂

Na wzgórzu czeka na Ciebie wiele atrakcji. Są to przede wszystkim piękne ogrody, w tym bardzo znany ogród różanywieża widokowa (bilet normalny kosztuje 100 kc, ulgowy 50 kc) i labirynt luster (bilet normany 50 kc, ulgowy 40 kc).

Mój Punkt Widzenia - spacer na wzgórze Petrin

Mój Punkt Widzenia - kolejka naziemna na wzgórze Petrin

Wagon kolejki oczekujący na podróżnych 🙂

Mój Punkt Widzenia - spacer na wzgórze Petrin

Mój Punkt Widzenia - spacer na wzgórzu Petrin, wieża widokowa

Wieża widokowa

Mój Punkt Widzenia - mapa obiektu, wzgórze Petrin

Mapa całego obiektu

Na pewno lepiej odwiedzić te miejsce wiosną i latem. 🙂 Zimą jest tam bardzo szaro, ale jest to idealne miejsce na spacer z ładnym widokiem na Pragę.

Poza wzgórzem zdecydowałam się odwiedzić Most Karola i rynek. Czas upłynął bardzo miło na spacerowaniu i piciu grzanego wina!

Mój Punkt Widzenia - Most Karola, spacer po Pradze

Mój Punkt Widzenia - Most Karola, spacer po Pradze

Mój Punkt Widzenia - stare miasto, spacer po Pradze

Przyznaje, że Praga była początkiem mojego zimowego urlopu! 🙂 Kolejne 8 dni spędziłam w cudownym Dubaju.

Zapraszam na artykuł, w którym  znajdziesz informacje o tym, jak tanio zaplanować wakacje w Dubaju! Dużo praktycznych wskazówek 🙂 🙂

Koniecznie przeczytaj też  co zwiedzić w Budapeszcie i jak przygotować się na wycieczkę do Wiednia!

Zapisz