Linie lotnicze zgubiły Twój bagaż? Nie wiesz co w takiej sytuacji zrobić? Przede wszystkim zachowaj spokój. Większość zagubionych bagaży odnajduje się i wraca do właścicieli. W tym artykule przeczytasz porady o tym, co zrobić gdy zniknie bagaż oraz gdzie się udać po pomoc.

Zagubiony bagaż na lotnisku to nic przyjemnego, jednak nie należy popadać w panikę. Problem ten zdarza się bardzo rzadko. Co zrobić jeżeli akurat Tobie się to przytrafi? Jak odzyskać bagaż? Gdzie skierować się z informacją o zaginionym bagażu? Co jeśli bagaż jest uszkodzony?

Ubezpieczenie bagażu lotniczego

Każdy bagaż ma zagwarantowane podstawowe ubezpieczenie. Jest ono wliczone w cenę Twojego biletu lotniczego. Dlatego pamiętaj, że nie musisz martwić o formalności związane z ubezpieczeniem bagażu.

Zagubiony bagaż. Gdzie szukać pomocy?

Zagubione walizki i kolorowe plecaki na lotnisku

Po przybyciu na miejsce docelowe okazuje się, że bagaż zniknął? Koniecznie skieruj się do biura przewoźnika lub osoby upoważnionej do jego reprezentowania. Na miejscu musisz wypełnić stosowne dokumenty oraz dostarczyć kartę pokładową, wywieszkę bagażową (otrzymaną podczas odprawy biletowo-bagażowej), odcinek biletu oraz opisać dokładnie bagaż. Im więcej szczegółów podasz, tym większa szansa na odnalezienie bagażu. Ponadto musisz wycenić zawartość walizki. Linie lotnicze nie biorą odpowiedzialności za gotówkę, która znajduje się w bagażu oraz cenny sprzęt jak np. aparat fotograficzny, tablet lub laptop, jeżeli nie został zgłoszony przed lotem. Pod uwagę należy wziąć również wagę bagażu. Za każdy kilogram pasażer ma prawo otrzymać 33 dolary amerykańskie, na podstawie Konwencji Warszawskiej.

Konwencja określa zakres odpowiedzialności za wszelkie szkody, które wynikły podczas podróży lotniczej. Dotyczą one samego pasażera np. uszczerbku na jego zdrowiu oraz szkód bagażu lotniczego.

Poszukiwanie bagażu trwa mniej więcej 30 dni. Czasem okazuje się, że odnajduje się bardzo szybko, czasami jednak trwa to kilkanaście dni lub nawet miesięcy. Jeżeli bagaż po miesiącu poszukiwań nie zostanie odnaleziony, zostanie uznany jako zagubiony. W takiej sytuacji masz prawo złożyć u przewoźnika pisemną reklamację i walczyć o odszkodowanie, które w obecnym czasie wynosi maksymalnie ok. 1130 euro. Pamiętaj o zatrzymaniu kopii protokołu z podanym numerem sprawy aż do pełnego wyjaśnienia sprawy.

Poszukiwania bagażu online

Niektórzy przewoźnicy oferują możliwość samodzielnego sprawdzania statusu zaginionego bagażu. Aby móc to zrobić, należy wejść na stronę internetową i wpisać w odpowiednie miejsce numer sprawy.

Wskazówka! Dobrze, aby bagaż nie był w ciemnym kolorze. Większą szansę na odnalezienie będzie mieć bagaż w widocznym, jasnym kolorze bądź z przywieszkami oraz wszelkimi nalepkami i dodatkami.

Jeżeli bagaż odnajdzie się, zostaniesz o tym poinformowany. W takie sytuacji pozostanie do rozwiązania kwestia odbioru bagażu. Większość linii lotniczych bezpłatnie wysyła go kurierem do domu lub biura właściciela. Niestety niektóre nie, w takiej sytuacji należy osobiście zgłosić się po bagaż.

Uszkodzona walizka. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zagubiony bagaż na lotnisku

Jeżeli Twój bagaż został uszkodzony, masz prawo to zgłosić. W takiej sytuacji należy skierować się do Biura Rzeczy Znalezionych lub agenta handlingowego. Na miejscu musisz wypełnić PIR – formularz o nieprawidłowości bagażowej.  Nie możesz zrobić tego na miejscu, ponieważ czeka na Ciebie ważne spotkanie lub kolejny lot? Masz 7 dni na zgłoszenie szkody. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji musisz udowodnić, że walizka faktycznie została uszkodzona podczas lotu. Aby dowód był rzetelny, najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie zdjęcia tuż po przylocie. Powinno przedstawiać uszkodzoną walizkę oraz datę i czas lokalny.  Innym wiarygodnym dowodem będą zeznania towarzyszy podróży.

Wszystkie złożone reklamacje są rozpatrywane indywidualnie, dlatego należy cierpliwie czekać na odpowiedź. Zazwyczaj zwracana jest cała kwota, która należy się za uszkodzoną walizkę. Niektóre linie oferują nową, zastępczą torbę/walizkę. Pamiętaj o tym, że musisz posiadać dowód zakupu walizki.

Opóźniony bagaż. Jak postąpić w tej sytuacji?

Na zgłoszenie szkody masz 7 dni od dnia otrzymania bagażu. Postępujesz tak, jak w przypadku uszkodzonej walizki lub jej kradzieży.  Zagubiony bagaż bardzo często odnajduje się w ciągu 24 godzin. Niestety jest to duże opóźnienie, w związku z tym pasażer ma prawo do zakupu najpotrzebniejszych rzeczy na koszt przewoźnika. Należy zapoznać się z taką listą,  na której zapisane są takie produkty. Po dokonanych zakupach trzeba pamiętać o zatrzymaniu paragonów.

Nie otrzymałeś pomocy od linii lotniczej? Niestety to często spotyka podróżujący tanimi liniami. Uzyskanie odszkodowania jest o wiele trudniejsze. Aby ominąć taką sytuację, poczytaj przed podróżą informacje o przewoźniku i wybierz tego, którego obdarzysz największym zaufaniem. Nie należy jednak od razu się zamartwiać. W razie wszelkich niepewności zapoznaj się z przepisami, które dokładnie określają prawa podróżujących oraz to, za co jest odpowiedzialna linia lotnicza. Jeżeli latasz poza Unią Europejską, a napotkają Cię problemy, masz prawo zgłosić się do urzędu transportu w państwie, gdzie zarejestrowany jest przewoźnik.

 

 

 

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz