Drugiego dnia weekendowej, samochodowej wycieczki przyszła pora na stolicę Czech. Po odwiedzeniu Wiednia czekałam na kolejny, ciekawy dzień zwiedzania. Słyszałam o Pradze bardzo dużo pozytywnych opinii i sama chciałam się przekonać jak ta Praga w rzeczywistości wygląda. 🙂
Do Pragi przyjechaliśmy około godziny 22 w sobotę. Czekał nas nocleg w zarezerwowanym hotelu i cały niedzielny dzień pełny zwiedzania miasta.
Pierwsze wrażenie
Praga to na pewno jedna z ładniejszych stolic Europy! 🙂
Ceny za parking w Pradze
Zaparkowanie samochodu graniczy z cudem. 🙂 Miejsc parkingowych jest mało, niektóre nie dają gwarancji bezpieczeństwa więc najlepiej podjechać na płatny, bezpieczny parking. Ceny wahają się od 35 do około 50 koron czeskich za godzinę. Udało się wynegocjować na jednym z parkingów postój za 200 koron za 7 godzin postoju na strzeżonym parkingu, co daje w przeliczeniu około 30 zł.
Hotel w Pradze
Nocleg w hotelu zarezerwowaliśmy z około 2 tygodniowym wyprzedzeniem. Był to pokój 4 osobowy z łazienką, dlatego koszt znacznie się obniżyły przy podziale na 4 osoby. To samo dotyczyło paliwa. 😉 W cenę wliczone było śniadanie, dlatego wstaliśmy wcześnie rano, zjedliśmy posiłek i ruszyliśmy na podbój Pragi!
Pogoda
Pogoda niestety nie rozpieszczała. W Pradze temperatura za dnia wynosiła około 14 stopni Celsjusza, niebo było zachmurzone. Popołudniu około godziny 16 zaczęło padać. Deszcz nie jest przyjemnym towarzyszem podróży ale mając przy sobie parasolkę lub okrycie przeciwdeszczowe, można jemu częściowo zaradzić. Ja wzięłam parasolkę i pelerynę przeciwdeszczową, która okazała się strzałem w dziesiątkę! Chroniła mnie i mój aparat przed zmoknięciem. 🙂
Środki transportu w Pradze
W Pradze funkcjonuje praktycznie każdy środek transportu. Wycieczka po Pradze tym razem odbyła się pieszo. 🙂 Dla zainteresowanych: całodniowy bilet kosztuje 110 koron czyli około 17 zł.
Co warto zobaczyć w Pradze
Stare Miasto
Na pewno trzeba zobaczyć rynek i ratusz. To główne miejsce Pragi, gdzie można spędzić miło czas np. w kawiarni, z widokiem na ryneczek.
Most Karola
Jeden z najważniejszych i najbardziej znanych mostów w Pradze. 🙂 Z mostu zobaczyć można ładny widok na Wełtawę. Cechuje go piękna architektura i (jak dla mnie) duża liczba ludzi spacerujących po nim.
Mała Strana i ogrody Wallensteina
Piękna dzielnica Pragi. Wąskie uliczki, piękne kamienice i zabytki to jej cecha charakterystyczna. Zaraz obok położony jest Plac Wallensteina, który obecnie jest siedzibą Senatu. Znajduje się tam barokowy pałac i piękne ogrody, które musisz odwiedzić. Wejście jest darmowe.
Dzielnica Żydowska Josefov
Wejście do dzielnicy jest odpłatne. Koszt wynosi około 300 koron. Zwiedzić można między innymi synagogi, cmentarz żydowski, muzeum. Wejście na sam cmentarz kosztuje 50 koron.
Hradczany
Ogromny kompleks zamkowy, który znajduje się na wzgórzu nad Wełtawą. W skład kompleksu wchodzi piękna Katedra Świętego Wita, Bazylika Świętego Jerzego, Zamek Praski i jego dziedziniec, cudowne tarasy widokowe, muzeum czy ogrody. Wejście do każdej atrakcji turystycznej jest odpłatne. Te miejsce trzeba zobaczyć chociażby dla pięknego widoku na Pragę!

Wejście do ogrodów

Bazylika Świętego Jerzego

Katedra Świętego Wita

Katedra Świętego Wita

Imponujące wnętrze, Katedra Świętego Wita

Witraże w Katedrze Świętego Wita
Po odwiedzeniu tylu ciekawych i pięknych miejsc, postanowiliśmy zjeść posiłek w restauracji. W końcu miałam okazję skosztować prawdziwego czeskiego dania: knedle drożdżowe, ziemniaczane i z boczkiem podane do pieczonej kaczki z białą i czerwoną zasmażaną kapustą. Było pyszne! 🙂
Niestety około godziny 16 zaczęło padać na tyle, że musieliśmy zmienić plany. Ominęliśmy ostatni punkt na mapie, jakim było wzgórze Petrin. Postanowiliśmy wrócić na stare miasto i zjeść w kawiarni pyszny deser lodowy.

Premiera wizytówek w Pradze 🙂 🙂
Jaki jest mój punkt widzenia? 😉 Jeżeli mam podsumować dwie stolice jakimi są Wiedeń i Praga, to bardziej podobał mi się Wiedeń, choć osobiście wole inną architekturę.
Przytłoczył mnie tłum ludzi w Pradze, choć na pewno bardziej odczuwałam go z powodu małej ilości miejsca. W Wiedniu ulice są szersze, a większość atrakcji jest położona w bardzo dużych odległościach od siebie.
Po Pradze odczuwam niedosyt z powodu pogody, więc na pewno tam wrócę! 🙂
Droga powrotna trwała około 4,5 godziny, więc wyruszając z Pragi o godzinie 18 dotarliśmy do domku około 22.30. Wycieczka była bardzo udana.
Zobacz atrakcje w Wiedniu!
3 maja 2016 at 19:46
W przyszłym tygodniu wybieram się do Pragi z rodziną i znalazłem ten wpis. Rewelacyjnie się składa bo nie muszę tracić czasu na szukanie atrakcji na necie, a tutaj mam wszystko fajnie zgromadzone i opisane. Dzięki!!! 😉
4 maja 2016 at 08:07
Super blog! Praga to moje ulubione miejsce. Fajnie jest ją zobaczyć na tak pięknych zdjęciach 😉
5 maja 2016 at 19:53
Super wpis ☺ bardzo ładne zdjęcia. Kiedyś byłam w Pradze i przepiękne wspomnienia ponownie powróciły☺
8 maja 2016 at 10:28
Piękna Praga! 🙂
11 maja 2016 at 08:12
Jeszcze nie byłem w Pradze i muszę w końcu tam pojechać. Chyba sobie wydrukuje Twoją listę miejsc. Jak Ty to robisz, że w tak krótkim czasie zwiedzasz tyle miejsc? Jesteś niesamowita. Fajny wpis
11 maja 2016 at 17:38
Kusisz,kusisz tą Pragą 😉 myślałam,że jedzie się dłużej. Jak czas na to pozwoli i znajdę kogoś z samochodem to chętnie zobaczę.
20 czerwca 2016 at 13:12
Chciałbym tylko uzupełnić, że po godzinie 18 (czasem trochę później) można już zwiedzać Złotą Uliczkę na Hradczanach za darmo.
Polecam też drugie praskie wzgórze zamkowe nawet starsze od Hradczan, czyli Wyszehrad. Nie ma tam na szczęście takich tłumów, jak na Starym Mieście.
Piękne widoki rozciągają się też Letenskich Sadów, np. z miejsca, gdzie kiedyś stał pomnik Stalina (parę tygodni temu znowu można tam było go zobaczyć – zrekonstruowano go ze styropianu na potrzeby filmu) lub z ogródka piwnego niedaleko muzeum techniki.
Praktyczna rada dotycząca obiadów. Warto wyjść na obiad poza miejsca oblegane przez turystów, dzięki temu zje się smaczniej i nawet trzy razy taniej. Moja ulubiona restauracja to „U Regenta”, nawet niedaleko centrum, a ceny mają nawet niższe niż na peryferiach. „Diabelskie topinki” za 50 koron, to oferta wręcz rewelacyjna.
20 czerwca 2016 at 14:15
Bardzo dziękuje za odwiedziny i komentarz. 🙂 Każda dodatkowa porada jest cenna! 🙂
13 października 2016 at 20:46
Ślicznie to wygląda, bardzo ładne zdjęcia. Kurcze, chciałabym kiedyś zwiedzić Pragę ;(
24 listopada 2016 at 12:20
Miejsce do którego mam zamiar się wybrać na wyjątkową okoliczność 🙂
Wszystko pięknie opisane..
Przedstawiony najdrobniejszy szczegół..
W sumie kto lepiej doradzi jak nie Ty Agnieszko..
Dziękuję
26 lipca 2017 at 09:48
Czy można prosić o podanie dokładnego adresu parkingu. Pozdrawiam.
26 lipca 2017 at 10:28
Parking znajduje się tuż obok głównego dworca autobusowego w Pradze 🙂
21 kwietnia 2018 at 11:21
Rezerwacja hotelu z wyprzedzeniem to świetny pomysł – podobnie, jak sama wizyta w Pradze i cała reszta wycieczki. Dzięki za wpis!
30 czerwca 2018 at 10:08
Super post, dzięki! O Pradze mogę czytać na okrągło.