Maroko to kraj kolorów, aromatów, przypraw, miętowej herbaty jak również tajemnicy. Jeżeli planujesz wypad do Maroka, bądź interesuje Cię kultura tego kraju, informacje zawarte w tym artykule na pewno będą przydatne. Co warto wiedzieć o Maroku?

maroko-plaza-wakacje-woda

Ciekawostki dotyczące Maroka 🙂

 1. Wkraczając na terytorium Maroka potrzebujesz tylko paszport. Nie ma potrzeby wyrabiania wizy, jeżeli pobyt nie przekracza 90 dni (aktualna informacja Ministerstwa Spraw Zagranicznych)
 2. Na lotnisku trzeba wypełnić dokument dotyczący pobytu. Po przylocie do Maroka będziesz musiał wypełnić stosowny dokument, w którym trzeba napisać między innymi swoje dane, powód wizyty w Maroku oraz długość pobytu.
 3. Marokańczycy używają głównie języka arabskiego i francuskiego. Zdarza się spotkać tubylców mówiących w języku berberyjskim. Nieliczni potrafią język angielski.
 4. Targowanie na kalkulatorze. Niech Cię nie zaskoczy targowanie cen na zwykłym kalkulatorze. To ułatwia komunikację sprzedawcy z klientem. Sklepikarze nie znają często angielskiego a targują się w walutach: euro oraz dirham.
 5. Walutę Marokańską tzn. dirham marokański (MAD) można nabyć jedynie w Maroku. Walutę tą można nabyć w Maroku, dlatego przed wyjazdem należy złotówki wymienić na euro. Pamiętaj, aby pieniądze wymieniać tylko w pewnych miejscach: poczta, bank czy kantor przy hotelu.
 6. Zakaz wywozu dużej ilość dirhamów z Maroka. Niech Cię nie zdziwi urzędnik, który poprosi o otwarcie portfela na lotnisku. Z Maroka nie można wywozić dużej ilości dirhamów.
 7. Nie ma nic za darmo. 😉 Jeżeli któryś z tubylców chce Ci pomóc w jakikolwiek sposób, pamiętaj o tym, że może poprosić na końcu o „wypłatę”. Jeżeli nie potrzebujesz przewodnika i innej pomocy, najlepiej w miły i stanowczy sposób podziękować.
 8. Targowanie to podstawa. Nie daj się zmylić sprzedawcom. Oni tylko czekają na „bogatych” w ich rozumieniu turystów, dlatego zrobią wszystko by naciągnąć Cię na pieniądze. Jedną z rozrywek jest targowanie. Podczas zakupów można spokojnie utargować połowę ceny lub nawet więcej. 🙂 Wszystko zależy od Twojej wytrwałości i asertywności.
 9. W miejscowościach turystycznych nie trzeba zasłaniać nóg i ramion. Niestety nie miałam okazji zwiedzić wielu miejsc ale w miejscowościach obleganych przez turystów np. Agadir, nie ma potrzeby zasłaniania całego ciała. Tylko w miastach mniej turystycznych należy ubrać długą suknię czy dłuższe spodnie. Warto pamiętać o ubraniu okrywającym ramiona.
 10. Szczepienia nie są obowiązkowe. Jeżeli dbasz o zdrowie i wolisz zabezpieczyć się przed chorobami, warto zaszczepić się przeciw tężcowi i żółtaczce pokarmowej. Ja osobiście nie szczepiłam się, lecz w zamian za to bardzo uważałam na to co jem, ponieważ zasady higieny w Maroku znacznie różnią się od Naszych. Zwróć uwagę na to, gdzie spożywasz posiłek oraz jak jest on przechowywany i przygotowywany. Najbezpieczniej jeść w hotelu.
 11. Maroko to tani kraj. Ceny są naprawdę przystępne i można za niewielkie pieniądze kupić piękne pamiątki oraz jedzenie czy przyprawy.
 12. Fotografowanie jedynie za zgodą tubylców. Jeżeli lubisz robić sporo zdjęć, warto, a nawet trzeba zapytać o pozwolenie tubylców. Większość z nich nie życzy sobie fotografowania, zarówno ich osoby jak i np. ich sklepu. Zdarza się, że proszą o pieniądze w zamian za zrobione zdjęcie. W takiej sytuacji należy ładnie poprosić o możliwość sfotografowania lub starć się robić zdjęcie potajemnie, bez przykuwania uwagi. 😉
 13. Podróż samochodem dla ludzi o mocnych nerwach. Ludzie, rowery, skutery, osły, psy, samochody osobowe oraz ciężarowe, w których siedzą bądź na których stoją! ludzie – to wszystko a nawet więcej na ulicach Maroka. Ponadto nie funkcjonują tam żadne przepisy i zasady, tubylcy jeżdżą jak chcą a piesi wchodzą na jezdnie kiedy uważają za słuszne. Dla pocieszenia mogę zdradzić, że drogi poza ścisłym centrum miasta są rewelacyjne, tak samo tak widoki. 🙂

Mam nadzieję, że informacje te będą dla Ciebie przydatne.

Zapraszam do obejrzenia relacji z wypadu do Maroka -> klik na link <- 🙂

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz