Pisząc to nie potrafię uwierzyć, że tam byłam. Jednym w moich marzeń było odwiedzenie Francji. I udało się! Paryż to miejsce, które czaruje. Te miasto ma swój urok, „to coś” co do niego przyciąga. Ja odczuwam niedosyt i kiedyś tam jeszcze ponownie zawitam. 🙂

Kilka dni przed wylotem w telewizji pojawia się informacja, że w Paryżu dokonano zamachu terrorystycznego. Oniemiałam. „Co teraz?! lecieć? czy nie…” jednak czarne myśli wygoniłam z mojej głowy.

Pierwsze wrażenie

Zdecydowanie radość, ekscytacja, ciekawość. Już nie mogłam się doczekać przyjazdu do hotelu i pierwszej wycieczki na miasto.

Pierwszy przystanek i kawka po przylocie. 🙂

Mój Punkt Widzenia Blog - kawa w McDonald's, Francja

Mój Punkt Widzenia Blog - wynajem samochodu we Francji

Hotel w Paryżu

Wycieczkę do Paryża zorganizowałam samodzielnie, więc rezerwowałam hotel przez internet. Wybierając się do Francji  polecam wykupienie pokoju z własną kuchnią/aneksem kuchennym. Dzięki temu można śniadania, obiady i kolacje robić samodzielnie. Niektóre produkty można zabrać z Polski – oczywiście takie, które nie popsują się szybko, lub kupić jedzonko na miejscu. Warto też zajrzeć oczywiście do restauracji. 🙂

Pizza smakowała, choć sam jej wygląd nie był najlepszy. 😀

Mój Punkt Widzenia Blog - pizza w restauracji we Francji, Paryż

Pogoda

Pogoda w styczniu jest odpowiednikiem polskiej jesieni. Na niecałe 4 dni pobytu trafił się jeden wieczór deszczowy – reszta dni była na przemian słoneczna i pochmurna, ale bez deszczu i śniegu. Temperatura była dodatnia i wahała się w okolicach 6-8 stopni Celsjusza. Cieszyłam się z tego powodu ponieważ nie marzłam bardzo, choć troszkę brakowało mi śniegu. W końcu była zima!

Środki transportu w Paryżu

Zdecydowanie najlepszym środkiem komunikacji jest metro. Linie metra są bardzo dobrze poprowadzone i praktycznie do każdego miejsca można podjechać. Nie opłaca się wynajem samochodu – ogromny problem z zaparkowaniem. 😉 Polecam wynająć samochód wówczas gdy planujesz wycieczkę poza miasto. Gdy chcesz kupić bilety na metro warto zainwestować pakiet 10 biletów niż pojedynczy. Jeden bilet kosztuje 1,70 €. Pakiet biletów kosztuje około 13 €. Bilety można kupić na każdej stacji metra. Biletów jest wiele: między innymi dostępne są takie na pojedynczy przejazd, w pakiecie 10 sztuk, które obniżają ich koszt, imienne, tygodniowe. Metro czynne jest od 5 rano do okolic północy, a w weekend do około 1 w nocy. Po Paryżu jeżdżą również autobusy, tramwaje i pociągi. W związku z tym istnieją różne kombinacje biletów np. autobus-tramwaj czy metro- RER (tamtejsze pociągi podziemne), dlatego warto przemyśleć sobie jakim środkiem transportu chcesz zwiedzać Paryż i dopasować odpowiednie bilety. W razie problemów warto iść do informacji znajdującej się przy metrze.

Mój Punkt Widzenia Blog - stacja metra we Francji, Paryż

Mój Punkt Widzenia Blog - rozkład jazdy metra we Francji, Paryż

Niestety 4 dni to zdecydowanie za mało. Na spokojnie zwiedzenie samego Paryża musisz przeznaczyć około 7 dni. Jest tyle miejsc do zobaczenia i zwiedzenia, że naprawdę 4 dni to takie minimum, z czego muszą być one dobrze zaplanowane. Moje dni w Paryżu wyglądały następująco: wyjście około 10 rano, a powrót około 19. Każdy dzień to wycieczka i zwiedzanie i zwiedzanie i zwiedzanie… 🙂 dlatego warto zabrać wygodne buty. Naprawdę!

Co warto zobaczyć w Paryżu

Łuk Triumfalny

Pierwsza atrakcja, którą ujrzałam w Paryżu. Łuk można również zwiedzić „od środka”, jednak ja nie miałam tej przyjemności. Całą wycieczkę dokładnie zaplanowałam. Niestety nie było na wszystko czasu.

Mój Punkt Widzenia Blog - Łuk Triumfalny w Paryżu, Francja

Mój Punkt Widzenia Blog - Łuk Triumfalny w Paryżu, Francja

Pola Elizejskie 

Najsłynniejsza ulica Paryża. Szczerze napiszę, że zupełnie inaczej sobie ją wyobrażałam. To „najzwyklejsza” bardzo długa i szeroka ulica pełna restauracji, kin i teatrów oraz sklepów, wśród których oczywiście spotkasz znane marki takie jak np. Louis Vuitton.

Mój Punkt Widzenia Blog - Pola Elizejskie, sklep Louis Vuitton w Paryżu

Luwr

Dawny pałac królewski. Obecnie jest to muzeum sztuki. Miejsce, które trzeba zobaczyć! 🙂 Na zwiedzanie powinieneś przeznaczyć dobrych kilka godzin, dlatego warto się tam wybrać jak najwcześniej. Luwr jest ogromny i robi bardzo duże wrażenie. W Paryżu wiele miejsc możesz zwiedzić za darmo, jeżeli nie przekroczyłeś 25 roku życia. Ja miałam to szczęście. 🙂 Bilet wejścia normalnie kosztuje 10 €.

Mój Punkt Widzenia Blog - Luwr w Paryżu, Francja

Mój Punkt Widzenia Blog - wnętrze Luwru w Paryżu, Francja

Mój Punkt Widzenia Blog - Luwr w Paryżu, Francja

Mój Punkt Widzenia Blog - ozdoby i rzeźby w Luwrze, Paryż

Mój Punkt Widzenia Blog - starożytne rzeźby w Luwrze, Francja

Mój Punkt Widzenia Blog - dzieła i obrazy w Luwrze, Paryż

Mój Punkt Widzenia Blog - Luwr w Paryżu, Francja

Mój Punkt Widzenia Blog - Luwr w Paryżu, Francja

Most zakochanych

Słynny Pont des Arts, na którym zawieszone są kłódki od zakochanych osób. Niestety most ten był dosłownie zabity deskami z powodu przeciążenia spowodowanego tak ogromną ilością kłódek. Jeżeli komuś bardzo zależy na zawieszeniu kłódeczki, może wybrać się spacerem na inny most, który znajduje się niedaleko. W obecnym czasie to tam zostają one wieszane. 🙂

Mój Punkt Widzenia Blog - Pont des Arts, most zakochanych, Paryż

Katedra Notre Dame 

Słynna katedra znana z powieści Dzwonnik z Notre Dam. Katedra to jeden z najsłynniejszych zabytków Paryża. Niestety kolejka, aby zobaczyć wnętrze zawsze jest bardzo długa. Również podczas mojego pobytu tak było. Chcąc zwiedzić jak najwięcej w krótkim czasie trzeba z czegoś zrezygnować więc niestety ten punkt musiałam na swojej „mapie” pominąć. Wejście do katedry jest bezpłatne.

Mój Punkt Widzenia Blog - Katedra Notre Dame w Paryżu, Francja

Wieża Eiffla 

Chyba każdy kto usłyszy słowo Francja pomyśli właśnie o niej. Na wieżę oczywiście można wejść/wjechać jednak najlepiej wcześniej kupić bilety, ponieważ kolejki są duże. Wieża ma dwa główne punkty. Bilet kosztuje około 13 € dla dorosłej osoby, dzieci posiadają odpowiednie dla wieku zniżki. Z powodu zamachu terrorystycznego ku czci ofiar w jednym dniu wieża była zamknięta, a w pozostałych dniach była ogromna kolejka no i znów brakowało czasu…  trzeba będzie wybrać się kolejnym razem. 🙂

Mój Punkt Widzenia Blog - Wieża Eiffla w Paryżu, Francja

Mój Punkt Widzenia Blog - Wieża Eiffla nocą, Paryż

Pola Marsowe 

Park, który znajduje się niedaleko Wieży Eiffla. Idealne miejsce na spacer i chwilę odpoczynku z przepięknym widokiem.

Mój Punkt Widzenia Blog - Pola Marsowe i wieża Eiffla w Paryżu

Plac Zgody (Place de la Concorde) 

Zdecydowanie polecam wybrać się na karuzelę–> „Paris Eye” z której ujrzeć można przepiękną panoramę na Paryż!

Mój Punkt Widzenia Blog - Plac Zgody w Paryżu, Francja

Mój Punkt Widzenia Blog - Plac Zgody w Paryżu, Francja

 Mój Punkt Widzenia Blog - Plac Zgody w Paryżu

 Mój Punkt Widzenia Blog - Plac Zgody w Paryżu

Mój Punkt Widzenia Blog - widok z karuzeli na Placu Zgody w Paryżu

Mój Punkt Widzenia Blog - Plac Zgody w Paryżu

Moulin Rouge 

Jeden z najsłynniejszych kabaretów. Widok na żywo robi duże wrażenie, w szczególności wieczorem. 🙂

Mój Punkt Widzenia Blog - Moulin Rouge w Paryżu, Francja

Mój Punkt Widzenia Blog - Moulin Rouge w Paryżu, Francja

W Paryżu jest wiele innych ciekawych miejsc np. liczne muzea. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ja osobiście bardzo miło i z sentymentem wspominam pobyt w Paryżu.

Dowiedz się dlaczego warto zwiedzić Disneyland w Paryżu! 🙂

Zapisz

Zapisz

Zapisz